• KosciolPopielow
  • Krzyz na kosciele
  • Widok kosciola z drona

List Proboszcza do Rodziców Dzieci I-Komunijnych
z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rybniku – Popielowie i Radziejowie

Rybnik, 18.04.2020

Drodzy Rodzice,

Wszystkim nam leży mocno na sercu sprawa przygotowania i przystąpienia Waszych Pociech do I Komunii św. w trudnej sytuacji pandemii, którą obecnie przeżywamy i która nakłada na nas różne ograniczenia. Dzisiaj (w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego) miała być pierwsza spowiedź Dzieci, która niestety nie mogła się odbyć. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa Dzieciom stosujmy się do zarządzeń władz państwowych i kościelnych odnośnie do zorganizowania Uroczystości Pierwszej Komunii Św. Pozwolę sobie więc zacytować fragment zarządzenia Arcybiskupa Katowickiego z dnia 25 marca br., który dotyczy tej właśnie kwestii (żadne nowsze zarządzenia na ten temat nie zostały wydane) – proszę, abyście go z uwagą przeczytali:

VI. Uroczystość Pierwszej Komunii św.
1. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
2. Po Wielkanocy:
a. wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
b. wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
3. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności,
w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
4. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie
dla ich dzieci minęło.
5. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie.

A zatem w ustalaniu terminu I Komunii św. decydujące mają być 2 czynniki: odwołanie stanu epidemii i powrót Dzieci do szkoły. Z najnowszych komunikatów ministra zdrowia dowiadujemy się, że stan epidemii w naszym kraju może trwać jeszcze nawet 2 lata (do czasu wynalezienia szczepionki) i należy się przygotować do długotrwałych ograniczeń w życiu społecznym. Ostatnio te restrykcje zostały nieco rozluźnione i być może Dzieci powrócą niedługo do szkół (choćby nawet w mniejszych grupach). Uznajmy, że to byłby odpowiedni moment decyzji o przystąpieniu Dzieci do I Komunii św. przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa.

Wsłuchiwałem się w minionym czasie w różne Wasze opinie na temat ewentualnego terminu zorganizowania Uroczystości I Komunii św. i widzę, że są one bardzo różne: jest mowa o terminie wrześniowym lub majowym w przyszłym roku. Weźcie, proszę, pod uwagę również to, że zgodnie z ostatnimi zarządzeniami władz państwowych w naszym kościele od poniedziałku 20 kwietnia jednorazowo może przebywać najwyżej 70 osób, należy mieć zasłonięte usta i nos, a Komunię św. przyjmujemy na rękę. Być może takie obostrzenie zostanie utrzymane aż
do odwołania stanu epidemii i wówczas ani we wrześniu, ani nawet w maju przyszłego roku nie można będzie zorganizować Uroczystości I Komunii św. w tak licznym gronie (44 Dzieci, ich Rodzice, Chrzestni, Goście).

Wobec powyższego, biorąc także pod uwagę brak jednomyślności wśród Was, uważam, że trzeba zastosować się do wskazań Arcybiskupa i „każdy przypadek rozpatrzyć indywidualnie” (bo w tej sytuacji „nie może decydować głosowanie lub wola większości”). „Indywidualnie”, a więc może tu chodzić nawet o jedną rodzinę lub grupę rodzin (np. jedną klasę), która decyduje się na dany termin I Komunii. W ten sposób możemy wspólnie ustalić którąś z Mszy św. niedzielnych lub w tygodniu i umożliwić Dzieciom przystąpienie po raz pierwszy do Komunii św. Wszelkie decyzje muszą być jednak uwarunkowane powrotem Dzieci do szkoły.

Proszę na koniec, Drodzy Rodzice, abyście przy podejmowaniu decyzji o I Komunii św. Waszych Dzieci porzucili schemat myślenia: sala (którą trzeba już zarezerwować), wielka impreza, duża liczba gości (i jeszcze ci zagraniczni) oraz piękny wystrój kościoła, bo sytuacja, którą przeżywamy skłania raczej do zorganizowania tej uroczystości w sposób skromny i w gronie najbliższej rodziny. Najważniejsze w tym wszystkim ma pozostać dobro duchowe Waszego Dziecka, które po raz pierwszy ma przyjąć do siebie Chrystusa Eucharystycznego. I wszystkim nam zależy na tym, aby odbyło się to w sposób jak najbardziej godny i bezpieczny.

Z wyrazami szacunku
ks. Adam Tondera