• nabozenstwaMajowe.jpg

 

 

 

   Fragment książki George A. Maloney'a SJ - "Podróż w świat kontemplacji" - wydanej przez Wydawnictwo WAM - Kraków 2007:

  

GŁOSY

 

  Głosy lub wypowiedzi są to słowa wypowiadane do ciebie podczas modlitwy. Tu również rozróżniamy poszczególne kategorie. Słowa docierają do ciebie tak, jakby były wypowiadane w rzeczywistości zmysłowej poza tobą. Istnieje tu duże prawdopodobieństwo złudzenia, bo są one zakorzenione w twoich zmysłach. Lecz im bardziej te słowa słyszane od wewnątrz są wewnętrzne i im bardziej mają charakter umysłowy, tym mniejsza szansa, że zwiodą cię na manowce i tym bardziej Bóg może działać, by przekazywać ci w słowach mądrość, wiedzę i zrozumienie. Takie wewnętrzne słowa pełnią pewną rolę profetyczną i mogą stanowić pokrzepienie i zachętę dla ciebie, byś objawiał zakryte tajemnice, które należy głosić innym, bądź napomnienia dla ciebie lub dla innych.

  Cechą charakterystyczną wewnętrznych słów, które Bóg mówi do ciebie podczas modlitwy, jest to, że są one pożyteczne (z punktu widzenia jakiegoś świętego celu) i że jest w nich wyrazista jasność. Oddając się Bożemu przewodnictwu, powinieneś mieć skupioną uwagę i zachowywać obiektywizm. Wówczas, jeżeli takie słowa są złudzeniem wyobraźni lub podszeptem szatana, znikną albo co najwyżej wyrządzą ci niewielką szkodę. Jeżeli jednak pochodzą od Boga, skutki będą widoczne natychmiast. Św. Jan od Krzyża daje nam znakomitą radę, którą powinniśmy stosować wobec wszelkiego rodzaju zjawisk psychicznych:

 

  Przyczyną tego jest, że widzenie cielesne albo odczucie w jakimś innym zmyśle, czy też w formie bardziej wewnętrznego udzielania się, jeśli pochodzi od Boga, w tym samym momencie, w którym się ukazuje czy daje odczuć, sprawia swe skutki w duchu, nie dając czasu duszy na zastanowienie się, czy go szukać, czy nie. Bo jak Bóg daje pewne rzeczy sposobem nadprzyrodzonym bez wystarczającego uzdolnienia i starania ze strony duszy, tak bez jej starania czy uzdolnienia sprawia też skutek, jaki przez te rzeczy zdziałać w niej pragnie […] podobnie jak kogoś obnażonego wrzucą w płomień, nic nie pomoże: chcieć czy nie chcieć spłonąć, bo ogień przemocą będzie czynił swoje.

    

Joomla templates by a4joomla