• KosciolPopielow
  • Krzyz na kosciele
  • Widok kosciola z drona

  

 

   Fragment książki George A. Maloney'a SJ - "Podróż w świat kontemplacji" - wydanej przez Wydawnictwo WAM - Kraków 2007:  

  

NEPSIS

 

  Od wczesnych Ojców Pustyni i z ich nauk możemy dowiedzieć się o nepsis. To słowo pochodzi od greckiego wyrazu nepo, który oznacza bycie trzeźwym, a nie pijanym, nie odurzonym. Odnosi się ono do trzeźwości umysłu, równowagi umysłowej, wewnętrznego nastawienia uwagi na poruszenia Ducha Świętego, który prowadzi Cię do prawdziwego rozeznania, jak powinieneś zareagować na daną sytuację bądź pokusę zgodnie z Twoją prawdziwą godnością miłującego dziecka Bożego. W tym stanie nie kierujesz się w sposób impulsywny swoimi własnymi pragnieniami i namiętnościami, lecz zachowujesz powściągliwość, aż zorientujesz się, jakie ta czy inna myśl ma znaczenie w Bożym Logosie. Bóg jest żyjącym kryterium Twoich wyborów i im częściej dokonujesz wyboru zgodnie z Jego świętą wolą, tym bardziej wolny stajesz się jako Jego dziecko. Wolność zatem nie jest przede wszystkim dysponowaniem możliwością wyboru dobra lub zła, lecz ostatecznym wybieraniem zawsze dobra zgodnie z Bożym Logosem. Jest to prawdziwa integracja na podobieństwo Boga, która dokonuje się przez wierność wewnętrznemu życiu Słowa Bożego w Tobie.

  Jeżeli pozwolisz sobie na przeżycie dnia bez wewnętrznego zwracania uwagi na obecność Boga w sobie, staniesz się stopniowo coraz bardziej rozproszony i zajęty sobą. Kryterium twoich wyborów, Twoich słów i działań stanie się Twoje „ja”. To właśnie jest opisany wcześniej stan mglistości, polegający na braku pragnienia poszukiwania Boga i w związku z tym będący oddalanie się od wiary w ukrytą obecność Boga i uświadamianiu sobie tego, że On jest początkiem i końcem Twojego życia.

  Jak żyjesz, tak się modlisz. Widzisz, jak ważna jest dyscyplina zarówno w panowaniu nad myślami, jak i w naśladowaniu Chrystusa. Gdy usilnie starasz się w każdej chwili podporządkować swoją wolę świętej woli Bożej, naprawdę stwierdzasz, że nieustannie modlisz się, tak jak to św. Paweł gorąco zaleca wczesnym chrześcijanom (zob. 1 Tes 5,17).